Hager en MG Elec realiseren performante elektrische installatie voor vakantiepark

Hoofdverdeelkast quadro evo van 2000 A tilt dit project naar een hoger niveau” 

Hoe ontwerp je optimale elektrische installaties voor een volledig nieuw vakantiepark in een schilderachtige omgeving? Dat is de uitdaging die Hager, MG Elec en Cebeo aangingen met een voorbeeldige samenwerking. Voor het project Floréal in Bouillon ontwierp Hager een hoofdverdeelkast van 2000 A en voedde het de duurzame ecolodges van Le Hameau de la Semois via 5 verdeelborden in technische lokalen en 15 buitenkasten. De combinatie van de expertise van MG Elec, de oplossingen en knowhow van Hager en de logistieke ondersteuning van Cebeo stelde de bouwheer meer dan tevreden. 

De uitdaging waarmee MG Elec in Le Hameau de la Semois werd geconfronteerd, was niet min. Het vakantiepark is volledig heropgebouwd om toeristen, natuurliefhebbers en lokale bewoners te ontvangen in een omgeving die natuur, comfort en beleving combineert. 

Het is geen toeval dat MG Elec het vertrouwen van de bouwheer kreeg. “Wij realiseerden eerder al een gelijkaardig project voor deze klant in Houffalize”, legt installateur Jean-Yves Martin uit. “Die ervaring zorgde ervoor dat we opnieuw het vertrouwen kregen voor een project van deze omvang. We treden op als enige partner voor alle elektrische installaties, dankzij onze expertise in zonnepanelen, residentiële, industriële en tertiaire installaties en laadpalen. De rode draad in onze projecten is zonder twijfel de nauwe samenwerking met Hager. Hun accountmanager Olivier Becker is een betrouwbare partner die ons bij elke realisatie ondersteunt met advies, kennis, service en uiteraard kwaliteitsproducten.” 

Installatie

Studie en voorbereiding 

De ondersteuning van Hager is een belangrijke reden waarom MG Elec exclusief met deze leverancier werkt. “Ook hier analyseerde en dimensioneerde Hager de volledige elektrische infrastructuur: van verdeelborden en beveiliging tot bekabeling en het globale ontwerp. Dankzij hun ondersteuning bij de berekeningen was het project technisch haalbaar. Samen met Cebeo zorgden ze voor een duidelijke en optimale voorbereiding van de uitvoering.” 

Tijdens de voorbereidingsfase gebruikte Hager zijn kabelberekeningssoftware om de dimensionering te optimaliseren. Waar in eerdere projecten de keuze op aluminiumkabels viel,  bleek koper in dit specifieke geval de beste keuze. Het zijn altijd de technische vereisten die de keuze van het kabeltype bepalen. 

De realisatie ging bovendien gepaard met een Belgische primeur: voor het eerst ontwikkelde Hager een hoofdverdeelkast van 2000 A. “We hebben bijzonder veel aandacht besteed aan de kwaliteit van de kast”, benadrukt Olivier Becker. “Dergelijke installaties houden risico’s in: bij problemen kunnen de gevolgen aanzienlijk zijn. Daarom waren een grondige voorbereiding, een gefaseerde uitvoering en een strikte controle tijdens het hele proces essentieel.” 

Infrastructuur

Jean-Yves Martin

“Cebeo leverde aan het atelier alle componenten gegroepeerd per kast, wat het werk van onze installateurs vereenvoudigde.”

Uitvoering op de werf 

Het hart van de installatie is het laagspanningsverdeelbord van 2000 A, dat AB Electro voorgemonteerd leverde. Jean-Yves Martin licht toe: “Vanuit dit hoofdverdeelbord vertrekken de hoofdvoedingen naar vijf technische lokalen, die elk fungeren als tussentijdse verdeelpunten. Van daaruit voeden we de buitenkasten die elektriciteit leveren aan de 101 ecolodges en aan technische installaties zoals buitenverlichting, de drukverhogingsinstallatie en de opvoerpompen. De hoofdverdeelkast voedt ook een brasserie/restaurant waarvan alle keukenapparatuur volledig elektrisch werkt. De buitenkasten zijn telkens afgestemd op de vermogensbehoefte van hun zone.” 

Een belangrijke uitdaging bij deze 2000 A-installatie was de correcte dimensionering en de thermische beheersing. De verdeelborden zijn opgebouwd met modulaire kits. Rik Janssens (Hager) legt uit: “In tegenstelling tot klassieke borden, waarbij je alles van nul moet opbouwen, laat dit systeem toe om snel en gestructureerd te werken. Je kunt dezelfde componenten zowel in binnen- als buitenopstellingen gebruiken. Installateurs die het systeem kennen, winnen behoorlijk wat tijd. Dankzij de ervaring van MG Elec kon de installatie bijzonder efficiënt verlopen.” 

Vakantiepark

Logistiek als troef 

“Tussen het eerste Floréal-project en dit project ontwikkelden we een nieuwe reeks buitenkasten”, vertelt Olivier Becker. “Waar we vroeger een standaardoplossing gebruikten, kozen we hier voor een specifiek op maat ontwikkeld concept. Daardoor konden we de betrouwbaarheid meteen in reële omstandigheden testen.” 

De werken startten in oktober 2024 en zijn iets meer dan een jaar later afgerond. Eind december 2025 opende het park opnieuw zijn deuren. Het strikt respecteren van de planning was mede te danken aan de logistieke ondersteuning van Cebeo. “Het was een groot voordeel dat Cebeo deze producten op voorraad had”, zegt Rik Janssens. 

“Daarnaast leverde Cebeo aan het atelier, met alle componenten gegroepeerd per kast. Dat vereenvoudigde het werk voor onze installateurs aanzienlijk. De hellende ligging van het terrein vormde wel een uitdaging, omdat niet alle zones even goed bereikbaar waren. Dankzij een flexibele aanpak en de nodige organisatie hebben we dat opgelost”, besluit Jean-Yves Martin. 

Project

Olivier Becker

“Dergelijke installaties houden risico’s in: bij problemen kunnen de gevolgen aanzienlijk zijn.”

Een plek om samen te komen 

Le Hameau de la Semois is meer dan een vakantiepark: het vervult ook een belangrijke sociale rol. Jean-Yves Martin: “De lokale gemeenschap van Bouillon en omgeving is welkom in het park om te genieten van het restaurant of iets te drinken in de brasserie. Op de site langs de Semois is ook een ruimte voorzien voor evenementen. Daar installeerden we drie extra buitenkasten. Omdat deze zone overstromingsgevoelig is, plaatsten we die op een hoogte van 1,4 meter. Kampeerders aan het water kunnen zo veilig gebruikmaken van de beschikbare elektriciteit.” 

Buitenkasten