Cebeo Competence Centers ondersteunen groene energieprojecten
Het beroep van elektricien verandert snel. Steeds meer beheerders van commerciële gebouwen kiezen voor de installatie van zonnepanelen en vaak ook laadpalen, wat andere types van business betekent en een grotere nood aan expertise. Logisch dat installateurs deze nieuwe kennis niet van de ene op de andere dag kunnen verwerven. De diensten van Cebeo Competence Centers (COC's) kunnen dan ook een grote opluchting zijn voor veel installateurs. Vincent Cassart en Jean-Paul Paquay (externe specialisten ED tertiair) leggen uit wat de COC's voor jou kunnen betekenen.
De COC’s zijn voortgekomen uit de Study Centers Prisma, waarover je elders in dit magazine alles kan lezen. Ze richten zich onder meer op het ontwerp en de berekening van schakelborden. “Net zoals we met de Study Centers Prisma in de vier regio’s (Oost- en West-Vlaanderen; Antwerpen en Limburg; Brabant; Wallonië) al een grote bekendheid in de markt hebben verworven, volgen de COC’s dezelfde weg”, legt Vincent uit.
In principe kunnen installateurs zelf schakelborden van minder dan 630 ampère ontwerpen en monteren. “We merken evenwel dat installateurs voor deze schakelborden graag een beroep doen op onze diensten. Bij schakelborden boven de 1000 ampère raden we nog steeds assistentie aan, omdat deze grote installaties veel technische expertise vereisen, die zeker aanwezig is in onze COC’s. We helpen onze klanten dan ook graag op dit gebied.”

Ontwerp en samenstelling van borden
Als het COC verantwoordelijk is voor het berekenen en ontwerpen van het schakelbord heeft het daarvoor zoveel mogelijk informatie nodig.
“We bieden een breed scala aan diensten op dit gebied,” voegt Jean-Paul toe. “We kunnen bijvoorbeeld het ontwerp van het bord voor onze rekening nemen, waarna we een complete materiaallijst opstellen. Met dit dossier kan de installateur dan zelf aan de slag om het bord te bouwen. Als hij dit liever niet doet, kan hij ook een beroep doen op onze diensten om hem een bord te leveren dat gemonteerd en bedraad is met aansluitblokken, gegraveerde labels en een meerdraadsdiagram, zowel voor de residentiële, de commerciële als de industriële markt. Deze schakelborden zijn klaar voor installatie en aansluiting ter plaatse. Als de installateur het concept eenmaal heeft uitgeprobeerd, komt hij over het algemeen bij ons terug voor zijn andere projecten.”

“De installateur kan bij ons ook een multifunctionele installatietester van Fluke huren. Hiermee kunnen verschillende elektrische grootheden worden gemeten, zoals verschillende vermogens, cos phi (verhouding tussen het werkelijke en het schijnbare vermogen in een wisselspanningsinstallatie, red.) min/max-spanningen, enzovoort.”
“Zodra de installateur het concept heeft ervaren, komt hij bij ons terug voor zijn andere projecten.”
Jean-Paul Paquay - externe specialist ED tertiair
Netontkoppeling
Het ontwerp, de samenstelling en de constructie van elektrische borden zijn complexer als het gaat om het installeren van zonnepanelen en/of oplaadpunten. “Er is bijvoorbeeld de kwestie van netontkoppelingskasten. Deze zijn niet langer verplicht voor installaties tot 30 kVA, maar in andere gevallen zijn ze nog steeds absoluut noodzakelijk. Onze afdeling distributieborden, gevestigd in Waver, kan ontkoppelingskasten ontwerpen en assembleren voor installatie.”
Daarnaast vragen installateurs zich vaak af hoe ze de installatie kunnen beschermen. “Bij oplaadsystemen voor elektrische voertuigen is een type B differentieel verplicht. Dit element kan zich in het laadstation zelf of in de schakelkast bevinden. Het type B differentieel is een standaardproduct dat eenvoudig te installeren is.”

“Met de Caneco BT software voor kabel- en kortsluitberekening, kunnen we onze klanten binnenkort nog gerichter helpen.”
Vincent Cassart - Externe specialist ED tertiair
Laadstations installeren is één ding, maar er komen heel wat uitdagingen bij kijken (zie het artikel over het ecosysteem van laadstations in dit magazine). “Het vereist intelligent stroombeheer, de juiste kastgrootte en de juiste kabeldoorsneden. Installateurs kunnen bij ons ook voor advies over deze kwesties terecht, vooral als dit hun eerste project in deze nichemarkt is. Onze dienstmedewerkers worden momenteel ook getraind in Caneco BT. Deze software voor kabel- en kortsluitberekening richt zich op laagspanningsinstallaties en zal ons binnenkort in staat stellen om onze klanten nog gerichter te helpen,” besluiten Vincent en Jean-Paul.